Jenny och David bollade ritningar tills allt satt på rätt plats. Husdrömmen högt över Fryken i Torsby blev ett fantastiskt hem, med enorma sociala ytor och gott om plats för allt från barnens gymnastikövningar till fester och familjemys.
Flytten från Stockholm till Torsby var från början ett test. Jenny och David skulle se hur Jenny trivdes där David växt upp.
– Redan då var vi sugna på en tomt med sjöutsikt, här uppe på det som kallas sjöplatån, men vi vågade inte satsa. I stället köpte vi ett annat hus och satte i gång att renovera, berättar Jenny Skilberg.
Under renoveringen var Jenny gravid med första barnet och startade samtidigt en vårdmottagning i Torsbys skidtunnel, där såväl motionärer som landslag från hela världen tränar under sommarsäsongen. Jenny, som är uppvuxen i Stockholm, fastnade mer och mer för Torsby.
– Det är lugnt och vackert och här finns inget livspussel, här lever vi bara. Jag jämför med vänner och min syster som har familj i Stockholm. De hinner inte äta middag tillsammans, här hinner vi både med en massa aktiviteter och att umgås. Jag bestämde mig för att Torsby är platsen där jag har mitt liv – och att Stockholm, det är min stad, säger hon.
Snart vågade Jenny och David slå till och köpa drömtomten med högt läge och panoramautsikt över Fryken. Redan då hade de skissat en hel del på ett hus.
– Ena kvällen ritade jag, med linjal och blyerts, och nästa kväll var det Davids tur. Han tänkte väderstreck, ljusets vandring och placering av olika rum. Jag gick i gång mer på det visuella, vad man ville se på olika platser i huset och hur flödet mellan de olika rummen skulle fungera, förklarar Jenny.


och härbärgeras hos Skilbergs då mormor inte får plats med den hemma. ”Den går under namnet mormors stol här hemma.” Det runda fönstret slogs Jenny för när huset byggdes. Det var lång väntetid och dyrt i jämförelse med fyrkantiga fönster. ”Med alla raka linjer huset har behövdes en rundare form för att ge kontrast och en mjukare känsla.”


Utsikt mot sjön
De praktiska detaljerna var också viktiga, till exempel en rejäl klädkammare i hallen, tvättnedkast från badrummet ner i tvättstugan och sällskapsytor nära köket, eftersom familjen ofta trängs på samma kvadratmetrar. Sjöutsikten fick också styra mycket av planeringen, den är närvarande i alla sällskapsrum och flera sovrum.
En viktig detalj var att de ville ha utsikt genom huset mot sjön direkt från entrén, så fönsterbilden i matsalen anpassades efter det. Loftgången på övervåningen är också en enda lång siktlinje; från badrummet ser man söderut genom hela huset och anar hur Fryken sträcker sig ända bort mot Sunne.




Till sist kändes ritningen perfekt. Då fick leverantören Dalahus göra konstruktionsritningen och sedan beställdes väggblocken som monterades på två dagar.
– Precis innan vi skulle trycka på knappen för beställning av huset, vaknade David mitt i natten och tänkte att ”vi måste höja en av väggarna för att se vattnet från soffan på övervåningen”. Och ja, det visade sig ju stämma, så där blev en sista sekunden-ändring, säger Jenny och skrattar.
För säkerhets skull tog de också en tur i korgen på en brandbil för att se hur utsikten skulle bli från husets övre våning.
– Ja, det vågar man ju knappt berätta men David och hans bror jobbade för brandkåren på den tiden, så vi lånade brandbilen en kort stund, säger Jenny med ett leende.
När husets skal väl var rest och fönstren satt på plats tog David ledigt drygt ett halvår och snickrade resten.
– Vi fick en snickare i julklapp av Davids mamma. Han hjälpte oss i två veckor, och han och David klickade så bra att de sedan fortsatte att jobba ihop, berättar Jenny.
– Nu har jag egen verksamhet som hantverkare under en del av året och under övrig tid åker jag runt i Sverige och världen som producent för direktsänd sport, fyller David i.





Blandar gammalt och nytt
När familjen, som under byggtiden hade utökats med ännu en liten kille, flyttade in var huset långt ifrån färdigt.
– Det var som en stor gympasal. Stora, kala ytor och två små vildar som for omkring, säger Jenny.
Lösningen blev att börja inreda och föra in mjuka material. Det blev en stor matta på golvet och gardiner i scendraperityg, som Jenny sytt själv. Den väggfasta bokhyllan blev också en ljudabsorbent.
– Det är ju också lite trevligt att ha mormors gamla böcker där. När pynt har en funktion, då är jag nöjd, slår Jenny fast.



I övrigt har huset möblerats långsamt och var väldigt sparsmakat i flera år.
– Jag vill bara ha saker som har mening och syfte och som jag tycker om.
Det gamla skåpet i köket ropades in på auktion innan huset ens var byggt, och det stora matbordet åkte David och Jenny hela vägen till Söderhamn för att hämta.
– Gamla saker ger själ när man har ett nytt hus. Det gamla skåpet är verkligen hjärtat här, förklarar Jenny.
Med tre killar i åldrarna fem till tio år är huset numera fyllt av bus, liv och själ.
– Det är häftigt att ha ett rum där det kan övas gymnastik på en air track. Vårt första hus var vitt och fräscht men vi tröttnade på att bo som i en tandläkarmottagning. Det här huset är byggt för familjeliv, det är stort och tåligt och här finns plats för både kaos och familjemys.

– Det är hisnande vackert om morgonen när dimman ligger som ett lock över sjön och sedan spricker upp i takt med solen, avslutar Jenny.