1598024.jpg

Inredning

10 mest populära sökningarna på Auctionet

Du kan ha en antikvitet hemma som är eftertraktad på auktionssajterna. Här finner du listan över de mest populära sökningarna på Auctionet just nu. Toppar listan gör 1950-tal, Carl Malmsten och teak. Nog anar man en trend? Vi har listan och exempel på auktioner som pågår nu.

• 27 maj, 2019

Listan över de tio mest populära sökningarna på Auctionet.com just nu:

1. 1950-tal

Yngve Ekström, karmstol Arka, 1950-tal. Foto:

2. Carl Malmsten

Carl Malmsten. Fåtöljer ”Stora Furulid”, 1900-talets andra hälft. Foto: Gästriklands Auktionskammare

3. Teak

Hans Bergström för Atelje Lyktan, bordslampa i teak med mässingsskodd fot. Foto: Halmstads Auktionskammare

4. Svenskt Tenn

Mässingsljusstake ”Vänskapsknuten”, Josef Frank för Firma Svenskt Tenn. foto: Auktionshuset Kolonn

5. Orrefors

Starkvinsglas, ”Versailles”, Gunnar Cyrén, Orrefors. Foto: Crafoord Auktioner

6. Lisa Larson

Lisa Larson. Figurin” Dora” ur serien ABC flickorna. Foto: Södermanlands Auktionsverk

7. Art Deco

French Art Déco sewing table, circa 1920 Foto: Balclis

8. Ulrica Hydman

Vas, glas, Ulrica Hydman, Vallien Foto: Auktionsverket Norrköping

9. Gustaviansk

Carl Johan Wadström, Sullastolar, gustavianska Foto: Crafoord Auktioner

10. Erik Höglund

Erik Höglund. Frukt/blomsterstilleben, olja på duk, signerad och daterad -37. Foto: Gästriklands Auktionskammare

Källa: auctionet.com

Scroll to Top